Halı temizlerken mutlaka bilmeniz gereken püf noktalar

Yeni yıkanan bir halıyı kullanmaya başladığınızdan itibaren düzenli olarak bakımını yapmanız gerekir. Halınıza düzenli olarak bakım yapmanız hem halının ömrünü uzatır hem de aldığınız ilk günkü gibi parlak olmasını sağlar. Ev ekonomisini sarsmadan pratik halı temizleme yöntemlerini sizler için paylaşıyoruz.

En pratik halı temizleme yöntemleri nelerdir?

Hepimiz yapılan genel temizliğin ve halı temizliğinin uğraştırmamasını isteriz. Birçok kişi tarafından halıların bakımı kolay gibi gözükmeyebilir. Fakat malzeme ve araç-gereç olarak neyi nerede kullanacağınızı bilmeniz işinizi en başında hafifletir. Bunun için sizlere pratik halı yıkama yöntemlerini sıralayacağız.

* En bilinen yöntem: Arap Sabunu

Halının yüzeyi süpürüldükten sonra üzerinde toz, kıl gibi şeylerin olmadığına emin olun. Halı temizlemek için arap sabunu eskilerden beri en etkili yöntemdir. Arap sabununu ılık bir su içinde kolayca eritebilirsiniz. Sonrasında halıya uygun bir bez veya lifi sabunlu suyun içine batırın ve sıkın. Yarı ıslak şekilde halınızı silin ve her ilerlediğiniz alan için bu işlemi tekrarlayın. Ardından duru su ile tekrar silebilirsiniz. En son işlem olarak da nemini alın ve kurumaya bırakın. Arap sabunu, evde halı temizleme yöntemlerinde sıkça kullanılır, ekonomiktir ve temizlik yaptığınızı belirgin şekilde hissedersiniz.

* Halı parlatıcı: Mısır nişastası

Gün içerisinde halı üzerinde ister istemez yağ ve lekeler oluşabilir. Çocuklu bir evde kaçınılmaz olan boya lekeleri de buna eklenir ve durum zorlaşır. Zorlu yağı ve lekeyi çözen mısır nişastasını mutlaka pratik halı temizleme yöntemlerinize ekleyin. Gerektiği kadar mısır nişastasını lekeli yerlere serpin ve 5 dakika kadar bekleyin. Sonrasında sirke ile hazırlanmış su ile halılarınızı silin. Farkı görmek için hem ucuz hem de karşı asla zararı olmayan bu yöntemi deneyin.

* Lekelere etkili çözüm: Amonyak

Halı yüzeyinde oluşan mürekkep, yağ ve boya gibi maddelerin temizlenmesi amonyak tarafından giderilebilir. Genel temizliklerde temizleme suyuna bir çorba kaşığı kadar amonyak eklemeniz yeterlidir. Leke ve yağlar için direk uygulanabilir fakat uzun süreli bekletilmemelidir.

* Beyazlatıcı etkisiyle: Karbonat

Karbonat evlerimizde çokça kullanılan bir maddedir. Pratik halı temizleme yöntemlerinde kullanılan  etkili, ucuz ve zararsız bir üründür. Halılarınızın üzerine serpeceğiniz karbonatı, yarım saat bekletin. Bekleme işlemi bittikten sonra halınızı süpürün. Sonrasında arzuya göre sirkeyle nemlendirilmiş bir bez ile silebilirsiniz.

* Temiz bir görünüm: Beyaz sirke

Beyaz sirke son yıllarda popüler olmuş, temizlik için etkili bir kurtarıcıdır. Pratik halı temizleme yöntemlerinde kullanılacak olmazsa olmaz bir üründür. Her evde bulundurulması gereken beyaz sirke ile halı veya herhangi bir kumaştaki meyve suyu lekelerini çıkarabilirsiniz. Bir fincan beyaz sirke, iki fincan su ve iki tatlı kaşığı kadar bulaşık deterjanını da ekleyerek bir karışım hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız bu karışımı lekeli bölgeye uygulayarak nemli bez ile silebilirsiniz.

Yeni yıkanan bir halıyı kullanmaya başladığınızdan itibaren düzenli olarak bakımını yapmanız gerekir.

- 0544 370 4848